7th Traditional Karate European Cup 2016
The 7th Traditional Karate European Cup 2016 will be held on May 26 – 29, 2016 in the Japanese Martial Arts and Sports Centre Dojo – Stara Wies in Poland. Hosted by Traditional Karate Federation of Poland, this significant traditional karate event has a Honorary Patronage of Mr Witold Stepien, Marshal of the Lodzkie voivodship.
For the first time in the history members of World Fudokan Federation (WFF) will take part in the European Cup. It will be the beginning of cooperation which will be continuing during the upcoming Renaissance Karate-Do Festival to be held on October 14-15, 2016 in Cracow (Poland).
In conjunctions with the 2016 European Cup the International Kumite Matches will take place:
- International Kumite Match Seniors (born in 1995 and earlier)
World Fudokan Federation vs. WTKF European team vs. Poland - International Kumite Match Juniors (born in 1999 and 2000)
Poland vs. Europe
The event schedule is as follows:
The list of athletes selected to the 2016 European Cup:
WOMEN:
1. Juste Baltrusaityte (Lithuania)
2. Maria Depta (Poland)
3. Kathrin Hubatsch (Germany)
4. Tereza Kleiblova (Czech Republic)
5. Agmieszka Sajdutka (Poland)
6. Kristina Shevchenko (Ukraine)
7. Jelena Stanojevic (WFF, Serbia)
8. Camelia Valcenal (WFF, Romania)
MEN:
1. Ohanyan Artsrun (WFF, Armenia)
2. Darius Balciunas (Lithuania)
3. Gennadii Golubchikov (Russia)
4. Narek Iskandaryan (Armenia)
5. Anatolii Kuzmenko (Ukraine)
6. Florin Muresan (WFF, Romania)
7. Damian Pawlik (Poland)
8. Vojtech Sliva (Czech Republic)
9. Damian Tomasik (Poland)
The list of athletes selected to the International Kumite Match (seniors):
WORLD FUDOKAN FEDERATION:
1. Ohanyan Artsrun (Armenia)
2. Maric Dragoje (Serbia)
3. Florin Muresan (Romania)
4. Hadzi Strahinja Stojkovic (Serbia)
WTKF EUROPEAN TEAM:
1. Darius Balciunas (Lithuania)
2. Narek Iskandaryan (Armenia)
3. Vladimir Pucha (Ukraine)
4. Vojtech Sliva (Czech Republic)
POLISH TEAM:
1. Maciej Szczachor
2. Jan Klebek
3. Michał Sowa
4. Dawid Rojowski
The list of athletes selected to the International Kumite Match (juniors):
EUROPEAN TEAM:
1. Mantas Cibulskis (Lithuania)
2. Martin Kacer (Czech Republic)
3. Vitalii Petelchuk (Ukraine)
POLISH TEAM 1 AND TEAM 2:
1. Stanislaw Budecki
2. Kacper Dumienski
3. Adam Kanczukowski
4. Michal Klosek
5. Nikodem Ogonski
6. Dawid Wnek
JUDGES:
1. Viktor Adyeyev (Ukraine)
2. Pavel Chernousov (Russia)
3. Giedrius Dranevicius (Lithuania)
4. Suren Matevosyan (Armenia)
5. Vladimir Savchenko (Ukraine)
6. Holger Theusner (Germany)
7. Radek Kleibl (Czech Republic)
8. Miroslaw Ellwart (Poland)
9. Miroslaw Kuciarski (Poland)
10. Anna Kulczynska (Poland)
11. Andrzej Olech (Poland)
12. Janusz Sowa (Poland)
13. Jozef Raczka – main judge