33RD EUROPEAN TRADITIONAL KARATE-DO CHAMPIONSHIPS 2017 – RESULTS

The 33rd European Traditional Karate-do Championships took place on November 2 to 6 on Polyvalenta sport hall in Cluj-Napoca (Romania). The tournament was held in conjunction with the 7th World Fudokan Championships. In the whole event competed more than 1200 athletes from 56 countries. It was a great celebration of martial arts.

Kata Cadet Men’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Vardan Ghalayan Armenia
2 Dawid Gryzik Poland
3 HERMIS DRANEVICIUS Lithuania
4 Zamar Leonenko Belarus
Kata Junior Men’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Sebastian Romaniak Poland
2 OLEKSANDR ZHUKOVSKYI Ukraine
3 Jakub Obiala Poland
4 Nikodem Ogoński Poland
Kata Youth Men’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Michał Kłosek Poland
2 YEVHEN BUZINSKIY Ukraine
3 ANTON SUBBOTIN Russia
4 Wiktor Staszak Poland
Kata Senior Men’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Witold Kwieciński Poland
2 Rafał Wajda Poland
3 ANATOLII KUZMENKO Ukraine
4 Filip Popelka Czech republic
Kata Cadet Women’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Nikola Chybíková Czech republic
2 Olivie Marková Czech republic
3 Marta Kopytowska Poland
4 Emílie Adámková Czech republic
Kata Junior Women’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Agata Kańczukowska Poland
2 Katarzyna Łuszczyńska Poland
3 Iga Dumieńska Poland
4 ANTONIOLI ELENA Italy
Kata Youth Women’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Paulina Świercz Poland
2 Klaudia Mleko Poland
3 Dominika Vašíčková Czech republic
4 OLEKSANDRA LITNITSKA Ukraine
Kata Senior Women’s Individual Kata
Position Name Surname Country
1 Małgorzata Zabrocka Poland
2 Maria Depta Poland
3 Hana Venturová Czech republic
4 NATALIA VERLOKA Russia
Fukugo Cadet Men’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 DANYLO MASHEVSKYI Ukraine
2 VADYM BAVOROVSKYI Ukraine
3 NIKITA BUZINSKIY Ukraine
3 Dawid Gryzik Poland
4 HERMIS DRANEVICIUS Lithuania
Fukugo Junior Men’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Martin Káčer Czech republic
2 Šimon Labiš Czech republic
3 ILLIA KLIEVAK Ukraine
3 IHOR SOMKIN Ukraine
4 OLEKSANDR ZHUKOVSKYI Ukraine
Fukugo Youth Men’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Wiktor Staszak Poland
2 ANTON SUBBOTIN Russia
3 Tigran Hakobyan Armenia
3 Konrad Irzyk Poland
4 YEVHEN BUZINSKIY Ukraine
Fukugo Senior Men’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Michał Sowa Poland
2 Jakub Štěpán Czech republic
3 Roman Bareisha Belarus
3 ANATOLII KUZMENKO Ukraine
4 Richard Heger Czech republic
Fukugo Cadet Women’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Monika Czupryńska Poland
2 Marta Kopytowska Poland
3 VALERIIA BATYTSKA Ukraine
3 Lucie Slováčková Czech republic
4 Emílie Adámková Czech republic
Fukugo Junior Women’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Iga Dumieńska Poland
2 Adéla Koňaříková Czech republic
3 Katarzyna Łuszczyńska Poland
3 Agata Kańczukowska Poland
4 Elina Arakelyan Armenia
Fukugo Youth Women’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Klaudia Mleko Poland
2 Dominika Vašíčková Czech republic
3 OLEKSANDRA LITNITSKA Ukraine
3 Karolina Wyporek Poland
4 DOMINIKA VERSOCKA Lithuania
Fukugo Senior Women’s Fuku-go
Position Name Surname Country
1 Klaudia Piórek Poland
2 Agnieszka Sajdutka Poland
3 NATALIA VERLOKA Russia
3 Tereza Kleiblová Czech republic
4 Hana Venturová Czech republic
Kumite Cadet Men’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Patryk Szymański Poland
2 Michał Maślak Poland
3 Sevastean Railean Moldova
3 DANYLO MASHEVSKYI Ukraine
4 SEMEN TSVIHUN Ukraine
Kumite Junior Men’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 IHOR SOMKIN Ukraine
2 ILLIA KLIEVAK Ukraine
3 Šimon Labiš Czech republic
3 OLEKSANDR ZHUKOVSKYI Ukraine
4 Wojtysiak Antoni Poland
Kumite Youth Men’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Paweł Barański Poland
2 Paweł Tomasik Poland
3 VIKTOR OSHCHEPKOV Ukraine
3 Daniel Veselý Czech republic
4 Vlad Ceban Moldova
Kumite Senior Men’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Damian Tomasik Poland
2 Dawid Rojowski Poland
3 Jakub Štěpán Czech republic
3 KONSTANTIN VERKHOZIN Russia
4 Gal Friedman Israel
Kumite Cadet Women’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Monika Czupryńska Poland
2 Marta Czapka Poland
3 Emílie Adámková Czech republic
3 Antonia Cebotari Moldova
4 POLINA KHOROLETS Ukraine
Kumite Junior Women’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Karolina Gajewska Poland
2 Julia Bittner Poland
3 Matylda Jaszczak Poland
3 ANTONIOLI ELENA Italy
4 Adéla Koňaříková Czech republic
Kumite Youth Women’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Justyna Barańska Poland
2 Katarzyna Goch Poland
3 DOMINIKA VERSOCKA Lithuania
3 OLEKSANDRA LITNITSKA Ukraine
4 Dominika Vašíčková Czech republic
Kumite Senior Women’s Individual Kumite
Position Name Surname Country
1 Maria Depta Poland
2 NATALIA VERLOKA Russia
3 KRISTINE RUBINA Great Britain
3 Alicja Zalecińska Poland
4 Tereza Kleiblová Czech republic
Kata team CADET+JUNIOR Men’s Team Kata
Position Name Surname Country
1 Czech KATA team M (Labiš,Křížek,Filip) Czech republic
2 Nikodem Ogoński, Szymon Różański, Patryk Jarosz (Ogoński,Różański,Jarosz) Poland
3 Ukraine (Bavarovskyi, Matviichuk, Mashevskyi) Ukraine
4 Belarus (Leonenko, Kvartalny, Dalidovich) Belarus
Kata team CADET+JUNIOR Women’s Team Kata
Position Name Surname Country
1 Czech KATA team W1 (Marková,Adámková,Koňaříková) Czech republic
2 Adach Zofia, Jaszczak Matylda, Łuszczyńska Katarzyna (Adach,Jaszczak,Łuszczyńska) Poland
3 UKRAINE (SHEVCHENKO,KHOROLETS,BATYTSKA) Ukraine
4 KAJA-JASNA-MAGDALENA (DUJMOVIČ,CVIJETIČ,KARALIČ) Slovenia
Kata team YOUTH+SENIOR Men’s Team Kata
Position Name Surname Country
1 Poland (Irzyk,Staszak,Tomasik) Poland
2 CHERNOUSOV ISAYCHIKOV SUBBOTIN (CHERNOUSOV,ISAYCHIKOV,SUBBOTIN) Russia
3 UKRAINE (KUZMENKO,PANIIVAN,HARKUSHA) Ukraine
4 Bejan-Bagrin-Plesco (Plesco,Bagrin,Bejan) Moldova
Kata team YOUTH+SENIOR Women’s Team Kata
Position Name Surname Country
1 Poland (Kargbo,Mleko,Musiał) Poland
2 UKRAINE (VOROBTSOVA,KOROVINA,ZHURAVEL) Ukraine
3 Czech KATA team W2 (Vašíčková,Galdová,Venturová) Czech republic
4 Moldova (Cutah, Behescu, Popescu) Moldova
Kumite team YOUTH+SENIOR Men’s Team Kumite
Position Name Surname Country
1 Poland (Kardas,Rojowski,Tomasik,Tomasik) Poland
2 UKRAINE (HALINSKYI,PENIASHKIN,RESHETNIAK,BUZINSKIY) Ukraine
3 GREAT BRITAIN (NISCIUR,BRAZIER,DEBOWSKI,PARCHANOWICZ) Great Britain
3 Czech KUMITE M (Štěpán,Slíva,Heger,Mašláň) Czech republic
4 Bejan-Bernic-Garaba-Armanu (Bernic,Garaba,Bejan) Moldova
Kumite team YOUTH+SENIOR Women’s Team Kumite
Position Name Surname Country
1 Poland (Depta,Marciniak,Sadowska,Sajdutka) Poland
2 Czech KUMITE W (Vašíčková,Kleiblová,Venturová,Petřeková) Czech republic
3 UKRAINE (VOROBTSOVA,KOROVINA,LITNITSKA,ZHURAVEL) Ukraine
Enbu CADET+JUNIOR Men’s ENBU
Position Name Surname Country
1 Igor Barański, Patryk Szymański (Szymański,Barański) Poland
2 UKRAINE (BUZINSKIY,MATVIICHUK) Ukraine
3 Lithuania (DRANEVICIUS,JONYTIS) Lithuania
Enbu CADET+JUNIOR Mixed ENBU
Position Name Surname Country
1 Katarzyna Łuszczyńska, Stanisław Budecki (Łuszczyńska,Budecki) Poland
2 UKRAINE (SHEVCHENKO,TSVIHUN) Ukraine
3 KAJA-JURE (DUJMOVIČ,PLEŠA) Slovenia
Enbu YOUTH+SENIOR Men’s ENBU
Position Name Surname Country
1 Poland (Matuszewicz,Ochocki) Poland
2 UKRAINE (KUZMENKO,PANIIVAN) Ukraine
3 CHERNOUSOV SUBBOTIN (CHERNOUSOV,SUBBOTIN) Russia
4 Plesco-Garaba (Plesco,Garaba) Moldova
Enbu YOUTH+SENIOR Mixed ENBU
Position Name Surname Country
1 Poland (Depta,Zwierzchowski) Poland
2 KUZMIN VERLOKA (KUZMIN,VERLOKA) Russia
3 Czech EN-BU M/W (Vašíčková,Slezák) Czech republic
4 UKRAINE (YANTSEVYCH,HARKUSHA) Ukraine
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt
0